Tournament Winners

1974
First: Moreau
Second: Jesuit
Third: Marin Catholic
Cons: Christian Brothers

1975
First: St. Francis
Second: Moreau
Third: Jesuit
Cons: Nevada Union

1976
First: St. Mary’s – Stockton
Second: Jesuit
Third: Moreau
Cons: Marin Catholic

1977
First: Jesuit
Second: St. Mary’s – Stockton
Third: Bishop O’Dowd
Cons: Loyola

1978
First: Loyola
Second: Sacred Heart
Third: St. Mary’s – Stockton
Cons: Bellarmine

1979
First: St. Ignatius
Second: Sacred Heart
Third: Bellarmine
Cons: Loyola

1980
First: St. Mary’s – Stockton
Second: Jesuit
Third: Sacred Heart
Cons: Loyola

1981
First: Brophy
Second: Sacred Heart
Third: St. Mary’s – Stockton
Cons: Bellarmine

1982
First: Sacred Heart
Second: St. Ignatius
Third: Bellarmine
Cons: St. Mary’s – Stockton

1983
First: Bishop O’Dowd
Second: St. Mary’s – Stockton
Third: St. Ignatius
Cons: Sacred Heart

1984
First: St. Ignatius
Second: Sacred Heart
Third: St. Mary’s – Stockton
Cons: Bishop O’Dowd

1985
First: St. Ignatius
Second: Jesuit
Third: Sacred Heart
Cons: Christian Bros

1986
First: St. Mary’s – Stockton
Second: Jesuit
Third: St. Ignatius
Cons: Bellarmine

1987
First: St. Mary’s – Stockton
Second: Bellarmine
Third: Sacred Heart
Cons: Garces Memorial

1988
First: St. Mary’s – Stockton
Second: St. Ignatius
Third: Bellarmine
Cons: Sacred Heart

1989
First: Bellarmine
Second: Jesuit
Third: Christian Bros
Cons: St. Mary’s – Stockton

1990
First: Jesuit
Second: Christian Brothers
Third: St. Mary’s – Stockton
Cons: St. Ignatius

1991
First: Jesuit
Second: Verbum Dei
Third: Sacred Heart
Cons: St. Ignatius

1992
First: Jesuit
Second: Loyola
Third: Verbum Dei
Cons: St. Mary’s – Stockton

1993
First: Jesuit
Second: Sacred Heart
Third: Garces Memorial
Cons: Verbum Dei

1994
First: Bishop O’Dowd
Second: Jesuit
Third: Verbum Dei
Cons: Sacred Heart

1995
First: Univ. San Diego
Second: Jesuit
Third: Bishop O’Dowd
Cons: Sacred Heart

1996
First: Jesuit
Second: Verbum Dei
Third: Sacred Heart
Cons: De La Salle

1997
First: Univ. San Diego
Second: Bishop O’Dowd
Third: Jesuit
Cons: St. Ignatius

1998
First: St. Ignatius
Second: Univ. San Diego
Third: Jesuit
Cons: Brophy

1999
First: Jesuit
Second: Brophy
Third: St. Ignatius
Cons: Univ. San Diego

2000
First: Jesuit
Second: Christian Brothers
Third: St. Mary’s – Stockton
Cons: Archbiship Mitty

2001
First: Centennial
Second: Jesuit
Third: Christian Brothers
Cons: Edison

2002
First: Bishop Gorman
Second: Jesuit
Third: Modesto Christian
Cons: St. Mary’s – Stockton

2003
First: Bishop O’Dowd
Second: Jesuit
Third: Bishop Gorman
Cons: St. Ignatius

2004
First: St. Mary’s – Berkeley
Second: Jesuit
Third: Bellarmine SJ
Cons: St. Mary’s – Stockton

2005
First: St Mary’s – Stockton
Second: Jesuit
Third: St. Mary’s – Berkeley
Cons: Christian Brothers

2006
First: Jesuit
Second: St Mary’s – Berkeley
Third: St Mary’s – Stockton
Cons: St.. Ignatius

2007
First: Bellarmine
Second: Bishop O’Dowd
Third: Jesuit
Cons: Verbum Dei

2008
First: Strake Jesuit
Second: Jesuit
Third: Bishop O’Dowd
Cons: Clovis East

2009
First: Loyola
Second: Jesuit
Third: Bishop O’Dowd
Cons: Regis Jesuit

2010
First: Jesuit
Second: Archbishop Mitty
Third: Bishop O’Dowd
Cons: St. Joseph – Notre Dame

2011
First: Jesuit
Second: Strake Jesuit
Third: Sheldon
Cons: Eisenhower

2012
First: Modesto Christian
Second: Campolindo
Third: St. Joseph – Notre Dame
Cons: St. Patrick/St. Vincent

2013
First: Jesuit
Second: St. Mary’s – Stockton
Third: St. Ignatius
Cons: St. Joseph – Notre Dame

2014
First: Archbishop Mitty
Second: St. Francis
Third: St. Mary’s – Stockton
Cons: Damien

2015
First: Modesto Christian
Second: Jesuit
Third: Archbishop Mitty
Cons: St. Ignatius

2016
First: St. Francis
Second: Cathedral Catholic
Third: Elliot Christian
Cons: Brophy

All-Tournament/MVP

1974
Perry Ahern Marin
Gary Johnson Marin
Vince Brooks Jesuit
Tony Erpelding Jesuit
Rod Zanze Christian Bros
Mike Wetklow Christian Bros
Dave Jenkins St. Mary’s-S
Kenny Simpson St. Mary’s-S
Russell Murrey Moreau
Fred Slaats Moreau
Rick Isaacson, MVP Moreau
 

 

1975
Tim McGinty B O’Dowd
Guy Williams B O’Dowd
Mike Ward B O’Dowd
Steve Johnson Sac. Heart
Mark Ghilarducci Jesuit
Bill Bredy Jesuit
Garth Davey Moreau
Mike MacKenzie Moreau
Coy Miller Nev. Union
Les Walker St. Francis
Bob Telles, MVP Moreau
 

 

1976
Mark Ghilarducci Jesuit
Steve Green St. Mary’s-S
Glen Michelmore Jesuit
Joe Schwall Jesuit
Mitch Silvani St. Mary’s-S
Jim Goudreau Moreau
Bob Teller Moreau
Guy Williams B O’Dowd
Dave Heppel Christian Bros
Paul Walker St. Francis
Rick Paulsen, MVP St. Mary’s-S
 

 

1977
Tim Ridge Jesuit
Chris Moritz Jesuit
Dave Heppel Christian Bros
Cecil Morris Loyola
Paul Boken Loyola
Rod Beal B O’Dowd
Steve Green St. Mary’s-S
Kevin Simmons St. Mary’s-S
Laurence Held St. Mary’s-S
Matt Gallegos Sac. Heart
Guy Williams, MVP B O’Dowd
 

 

1978
Chris Stromberg Marin
Mark Hedde Jesuit
Gus Galindo Sac. Heart
Tony Welch Sac. Heart
Otis Ward Sac. Heart
Laurence Held St. Mary’s-S
Kevin Simmons St. Mary’s-S
Rene LaVigne Loyola
Robert Chavez Loyola
Cecil Morris, MVP Loyola
 

 

1979
Dave Sheffield Loyola
Tom Arndorfer Jesuit
Paul McGoldrick St. Ignatius
Otis Ward Sac. Heart
Dave Cooke Christian Bros
Roger MacDonell Bellarmine
Tony Neal Bellarmine
Ray Thames St. Mary’s-S
Steve Kalpakoff Sac. Heart
Fernando Iniguez Marin
Steve Scolini, MVP St. Ignatius
 

 

1980
John Saitz St. Patrick’s
Steve Guevara Bellarmine
Earl Hoberlein Bellarmine
Bob Schwaring Brophy
Mark Alarie Brophy
Dave Cooke Christian Bros
Steve Kalpakoff Sac. Heart
Ken Green St. Mary’s-S
Antwine Murchison St. Mary’s-S
Steve Chelini Jesuit
Tom Arndorfer, MVP Jesuit
 

 

1981
Michael Daly Loyola
Matt Krant Bellarmine
Tim Steward Bellarmine
Marty Hedde Jesuit
Ken Green St. Mary’s-S
Brian Rishwain St. Mary’s-S
Darrel Hamilton Sac. Heart
Rich Zacker Brophy
Marty Arenas Sac. Heart
Bill Van Dyke Brophy
Mark Alarie, MVP Brophy
 

 

1982
Rich Whittlet Loyola
Mark Gabrielle Jesuit
William Sanders St. Mary’s-S
Jack Vernon St. Mary’s-S
Pat Martin Brophy
Guy Hatfield Bellarmine
Sal Flores Bellarmine
John Turner St. Ignatius
Marty Arenas Sac. Heart
Kirk Smith St. Ignatius
Eric White, MVP Sac. Heart
 

 

1983
Rhodney Moore St. Mary’s-S
Doug Rishwain St. Mary’s-S
Barry Bloom Sac. Heart
Mike Roche B O’Dowd
Marc Levaggi B O’Dowd
Craig Wallace B O’Dowd
Ronnel Sotelo Loyola
David Wilson St. Ignatius
Vincent Oyharcabal St. Ignatius
Tim Marchi Jesuit
Levy Middlebrooks, MVP St. Ignatius
 

 

1984
Mark McCathrion B O’Dowd
Mark Weber Eastside
Jay Haro Jesuit
Dave Campbell Jesuit
Doug Rishwain St. Mary’s-S
Julian Garcia St. Mary’s-S
Jesse Yamzon Sac. Heart
Ricky Smith Sac. Heart
Greg Wall St. Ignatius
Galen Sorrells St. Ignatius
Gus Gomozias, MVP St. Ignatius
 

 

1985
Robert Saitz St. Patrick
Christian Kim St. Mary’s-S
John Stetzer Christian Bros
John Sayers Bellarmine
Chris Walker Sac. Heart
Ricky Smith Sac. Heart
Mike Anderson Jesuit
Will Baer Jesuit
Greg Wall St. Ignatius
Andrew Birgham St. Ignatius
Martin Dioli, MVP St. Ignatius
 

 

1986
Chris Walker Sac. Heart
John Sayers Bellarmine
Mike Fiohr Bellarmine
Avery Dority Christian Bros
Peter Walsh St. Ignatius
Matt Cannon St. Ignatius
Brian Bowyer St. Mary’s-S
Tim Mouriski St. Mary’s-S
Mike Scholl Jesuit
Steve Weninger Jesuit
Mark Becker, MVP St. Mary’s-S
 

 

1987
Chris Krocheski Jesuit
Jason Webster Garces
Damon Pierson St. Ignatius
Mike King St. Ignatius
Vince Manfreda Sac. Heart
John Brown Sac. Heart
Mike Fohr Bellarmine
Geoff Ogden Bellarmine
Ben Rishwain St. Mary’s-S
Glenn Griffin St. Mary’s-S
John Hammer, MVP St. Mary’s-S
 

 

1988
Monty Buckley Christian Bros
Dale Palmer Sac. Heart
Anzio Jones Sac. Heart
Jay Pogacar Jesuit
Mike Atkinson Bellarmine
Greg Walker Bellarmine
Oliver Harrison St. Ignatius
Mike King St. Ignatius
Jason Wilcox St. Mary’s-S
Glenn Griffin St. Mary’s-S
Ben Rishwain, MVP St. Mary’s-S
 

 

1989
Thaddeus Lewis St. Patrick’s
Oliver Harrison St. Ignatius
Glenn Griffin St. Mary’s-S
Anzio Jones Sac Heart
Monty Buckley Christian Bros
James Johnson Jesuit
Jon Peterson Jesuit
J.J. Polk Jesuit
Mike Atkinson Bellarmine
Destah Owens Bellarmine
Tim Baxter, MVP Bellarmine
 

 

1990
Andrew Hill
Anthony Brown Verbum Dei
Jeff Spaulding St. Ignatius
John Gumina Sac. Heart
Kevin Williams Bellarmine
Kevin McKechnie Christian Bros
Cornell West Christian Bros
Monty Buckley Christian Bros
Byron Austin Jesuit
Jon Peterson Jesuit
J.J. Polk, MVP Jesuit
 

 

1991
Brian Larkin Garces Memorial
John Duggan St. Ignatius
Kevin Williams Bellarmine
Kevin McKechnie Christian Bros
Pat Butherus Sac. Heart
Tony Brown Verbum Dei
Anthony Brown Verbum Dei
Robert King Verbum Dei
Chris Griffin Jesuit
Isaac Fontaine Jesuit
J.J. Polk, MVP Jesuit
 

 

1992
Josh Coughran Bellarmine
Justice Durkee St. Ignatius
Doug Griffin St. Mary’s-S
Kevin McKechnie Christian Bros
Dion Jackson Verbum Dei
Andre Miller Verbum Dei
Toby Bailey Loyola
Marcus Kaufman Loyola
Josh King Jesuit
Chris Griffin Jesuit
Isaac Fontaine, MVP Jesuit
 

 

1993
Gordon Driggs Christian Bros
Jamal Cobbs Verbum Dei
Andre Miller Verbum Dei
Mike Wall Garces Memorial
Eric D’Amato Garces Memorial
Jeff Sutton Sac. Heart
John Bugatto Sac. Heart
Chris Hayashi Jesuit
Gio Carmazzi Jesuit
Chris Griffin, MVP Jesuit
Ben Ammerman, MVP Jesuit
 

 

1994
Joe Braucher Sac. Heart
Justin Love Sac. Heart
Sean Filippini St. Mary’s-S
Gary Flores St. Mary’s-S
Hasani Acklin Verbum Dei
Andre Smith Verbum Dei
Omarr Collins Jesuit
Gio Carmazzi Jesuit
Scott Darmstadt B O’Dowd
Dave Pendleton B O’Dowd
Steve Moss-Kelley, MVP B O’Dowd
 

 

1995
Joe Braucher Sac. Heart
Albert Johnson, Jr. Sac. Heart
Joshua Hunt St. Ignatius
Alejandro Thomas St. Ignatius
Lucas Jubb B O’Dowd
Scott Darmstardt B O’Dowd
Matt Clifford Jesuit
Jay Bridges Jesuit
Dave Abramowitz Univ. SD
Nathon Walton Univ. SD
Matt Blakely, MVP Univ. SD
 

 

1996
Alex Lando Vancouver
Mike Lindsay St. Mary’s-S
Michael Alston De La Salle
Brandon Payton De La Salle
Albert Johnson, Jr. Sac. Heart
Lyryan Russell Sac. Heart
Marlom Palmer Verbum Dei
Phillip Blackman Verbum Dei
DeShawn Jordan Jesuit
Anthony Jones Jesuit
Ron Barrow, MVP Jesuit
 

 

1997
Emon Grave Christian Bros
Cesar Smith Sac. Heart
Luke Whitehead St. Ignatius
Jonathan Howard Brophy
Jimmy Tricco Brophy
Ron Barrow Jesuit
Mike McBrien Jesuit
Matt Vella B O’Dowd
Derek Lambeth B O’Dowd
Dave Abramowitz Univ. SD
Luke Walton, MVP Univ. SD
 

 

1998
Nick Tarbat St. Mary’s-S
Glenn Maley Christian Bros
Derek Lambeth B O’Dowd
Jonathan Howard Brophy
Mike Schwarley Brophy
Brian Shaffer Jesuit
Cedrick Barrow Jesuit
Chris Walton Univ. SD
Mike Malley Univ. SD
Robert Sayle St. Ignatius
Luke Whitehead, MVP St. Ignatius
 

 

1999
Matt Llewellyn Loyola
Matt Traverso Christian Bros
Chris Walton Univ. SD
Nat Staggs Univ. SD
Matt Conti St. Ignatius
Kareem Guilbeaux St. Ignatius
Ryan Tricco Brophy
Jonathan Howard Brophy
Maurice Tyree Jesuit
Roy Stigall Jesuit
Cedric Barrow, MVP Jesuit
 

 

2000
Albert Soria Santa Cla.
Chris Hayes Arch. Mitty
Omark Wilkes Loyola
Matt Llewellyn Loyola
James Payne St. Mary’s-S
Nate Pratt St. Mary’s-S
David Damron Christian Bros
Matt Traverso Christian Bros
Jake Stanfill Jesuit
Ceasor Dennis Jesuit
Maurice Tyree, MVP Jesuit
Phil Rasmussen, MVP Jesuit
 

 

2001
Alex Minney Santa Clara
Jimmy Blote St. Mary’s-S
Enrico Tucker Univ. SD
Adam Matthews Edison
Cyrus Richardson Edison
Matt Traverso Christian Bros
Mel Cuckovich Christian Bros
Blake Mori Jesuit
Brandon Carpenter Jesuit
Gabriel Pruitt Centennial
Sterling Byrd, MVP Centennial
 

 

2002
Enrico Tucker Univ. SD
Matt Boyd Christian Bros
Jordan Scott JFK
Matt Payne St. Mary’s-S
Victor Chavez St. Mary’s-S
Liam Hughes Modesto
Andray Glenn Modesto
Weleh Dennis Jesuit
Brandon Carpenter Jesuit
Brandon Prescott B Gorman
Robert Porter, MVP B Gorman
 

 

2003
Philip Jones JFK
Jesse Lopez Low St. Ignatius
Jordan Thurston St. Mary’s-B
Larry Gurganious St. Mary’s-B
Cori Anderson B Gorman
Kashif Watson B Gorman
Weleh Dennis Jesuit
Conor Henderson Jesuit
Chris Cobb B O’Dowd
Sane Welsh B O’Dowd
Jesse Byrd, MVP B O’Dowd
 

 

2004
Adrian Oliver Modesto
Joe Harden St. Mary’s-S
Anthony Simi St. Mary’s-S
Daniel Hackett St. J. Bosco
Jonathan Beane Bellarmine
Jonathan Singletary Bellarmine
Colin Hawley Jesuit
Jared Stigall Jesuit
Jordan Thurston St. Mary’s-B
Rolando Oliver St. Mary’s-B
Lawrence Gurganious, MVP St. Mary’s-B
 

 

2005
David Schneider Brophy
Vaughan Gaines Bellarmine
Bo Henning Christian Bros
Jason Rockwell St. Joseph-ND
Ruan Bremond St. Mary’s-B
William Brew St. Mary’s-B
Jared Stigall Jesuit
Chris Blees Jesuit
Mark Payne St. Mary’s-S
Anthony Simi St. Mary’s-S
Joe Harden, MVP St. Mary’s-S
 

 

2006
Avery Bradley Bellarmine
Nick Rivers Brophy
Matt McConnel Brophy
Paul Toboni St. Ignatius
Vince Legarza St. Ignatius
Anthony Simi St. Mary’s-S
Patrick Jemerigbe St. Mary’s-S
William Brew St. Mary’s-B
Ryan Bremond St. Mary’s-B
Jay Flores Jesuit
James Edwards, MVP Jesuit
Chris Blees, MVP Jesuit
 

 

2007
Sterling Arterberry Christian Bros
Nick Peterson St. Mary’s-S
Joshua White Verbum Dei
Stephon Carter Garces Memorial
Chris Dixon Garces Memorial
Kyle Harvey Jesuit
Michael Ford Jesuit
Roosevelt Kirk B O’Dowd
Justin Brue B O’Dowd
Avery Bradley Bellarmine
Abdul Gaddy, MVP Bellarmine
 

 

2008
Christopher Baxter Verbum Dei
Mark Solorio St. Mary’s-S
Kevin Bailey Clovis East
Robert Sandoval Clovis East
Brandon Ashley B O’Dowd
Justin Brue B O’Dowd
Mackenzie McCullough Jesuit
James Moore Jesuit
Ryan Dunbar Strake Jesuit
Joey Brooks Strake Jesuit
Tim Frazier, MVP Strake Jesuit
 

 

2009
Rasheed Sulaimon Strake Jesuit
Aaron Gordon Arch. Mitty
Stephen Meade Arch. Mitty
Bud Thomas Regis Jesuit
Joey Ptasinski Regis Jesuit
Jordan Barton B O’Dowd
Anders Hass B O’Dowd
Parker Uu Jesuit
James Moore Jesuit
Ryan Oliver Loyola
Miles Cartwright, MVP Loyola
 

 

2010
Ryan Winters Regis Jesuit
Jacari Whitfield St. Joseph-ND
Parker Jackson-Cartwright Loyola
Justin Childress Loyola
Anders Haas B O’Dowd
Richard Longrus, Jr. B O’Dowd
Colin Wan Arch. Mitty
Aaron Gordon Arch. Mitty
Gary Melvin Jesuit
Akachi Okugo Jesuit
Parker Uu, MVP Jesuit
 

 

2011
Leo Smith Oakland Tech
Marvelle Harris Eisenhower
Joshua Crum B O’Dowd
Kendall Jackson B O’Dowd
Deerryl Williams Sheldon
Armani Hampton Sheldon
John Gillon Strake Jesuit
Rasheed Sulaimon Strake Jesuit
Bryce Pressley Jesuit
Akachi Okugo Jesuit
Parker Uu, MVP Jesuit
 

 

2012
Gabriel Vincent St. Mary’s-S
Jose Flores St. Patrick/St. Vincent
Jeremy Hemsley Damien
Jared Damien Damien
Lamont Banks St. Joseph-ND
Temidayo Yussef St. Joseph-ND
Andrew Zolitakis Campolindo
Matt O’Reilly Campolindo
Christian Ellis Modesto Christian
Tyras Rattler Modesto Christian
Raymond Bowles,MVP Modesto Christian
 

 

2013
Matthew McCarty Xavier (Melbourne, Au)
Brocke Stepteau Jesuit-Dallas
Lamont Banks St. Joseph-ND
Temidayo Yussuf St. Joseph-ND
Trevor Dunbar St. Ignatius
Tristan Wentworth St. Ignatius
Gabe Vincent St. Mary’s-S
Lance Coleman II St. Mary’s-S
Nick Hilton Jesuit
Lake Lutes Jesuit
Isaiah Bailey,MVP Jesuit
 

 

2014
 Malik Fitts Damien
 Jeremy Hemsley Damien
 Austin Plaat Jesuit
 Isaiah Bailey Jesuit
 Lance Coleman II St. Mary’s-S
 Alex Smith St. Mary’s-S
 Noah Stapes St. Francis
 Curtis Witt St. Francis
 Dakari Monroe Arch. Mitty
 Sebastian Much Arch. Mitty
 Ben Kone, MVP Arch.  Mitty
 

 

2015
 Elias King Christian Brothers
Will Emery St. Ignatius
Austin Beech Cathedral Catholic
Brandon McCoy Cathedral Catholic
Riley Grigsby Archbishop Mitty
Ben Krone Archbishop Mitty
Ethan Pangelinan Jesuit
Malik Duffy Jesuit
Christian Ellis Modesto Christian
Josthin Dawkins Modesto Christian
Robinson Idehen, MVP Modesto Christian
 

 

2016
Bryce Johnson St. Mary’s-S
Ian Burke Brophy Prep
Brady McCallister Marin Catholic
Joey Calcaterra Marin Catholic
Jalen Valverde Elliot Christian
Jimmy Beltz Elliot Christian
Dallas Cunningham Cathedral Catholic
Brandon McCoy Cathedral Catholic
Maurice Wilmer St. Francis
Logan Johnson St. Francis
Jake Mihanovic, MVP St. Francis